Szakmunkásvizsga tételek 6-10

2013.04.11 18:27

6. Ön egy vendéglő dolgozója. Mutassa be egy-egy példán keresztül, hogy hogyan történik a növényi eredetű élelmiszerek kiválasztása, előkészítése, majd mondja el az előkészítés legfontosabb műveleteit!

Az árubeszerzés első lépése a beszerzendő áruk listájának összeállítása, figyelembe véve a vendéglátó egység étel-, italkínálatát. A nyersanyagok friss, konzerv, fagyasztott formában érkezhetnek be. Lehetőleg törekedni kell, hogy a termékek minősége a lehető legjobb legyen. Árubeszerzés kizárólag megfelelő működési engedéllyel rendelkező termelőtől, forgalmazótól vagy őstermelőtől történhet. Az egyes áruféleségek beszállítóinak kiválasztásánál a legalapvetőbb szempont, hogy olyan beszállítót válasszunk ki, aki azonos minőségű, az élelmiszer biztonsági követelményeknek maradéktalanul megfelelő termékek beszállítását szavatolni tudja.

Az előkészítés műveletei

 

Száraz

- csumázás (paprika)

- válogatás (bab, lencse, rizs)

- hámozás (padlizsán, tök, alma, burgonya

- feltörés (dió, mandula, mogyoró)

- magozás (meggy, cseresznye)

Nedves

- beáztatás - (eper, málna)

- váltóvíz - (gomba, saláta)

- folyóvíz - (burgonya)

 

 

 

A nyersanyagok tisztítását és az egyéb előkészítő műveleteket (pl. darálás, szeletelés, tojásmosás, törés stb.) az erre a célra kijelölt előkészítő helyiségekben (hús-, földesáru-, tojáselőkészítő) kell végezni. A nyers élelmiszerek tápanyagtartalmának csak egy része kerül ételek formájában a szervezetünkbe, a másik része az előkészítés során elvész.

A tisztítás célja az élelmiszerek megszabadítása a fogyasztásra alkalmatlan, emészthetetlen részektől (pl. szőr, toll, héj, bél), a szennyeződésektől (pl. por, idegen anyagok, mikroorganizmusok). Ekkor eltávolíthatjuk a romlásnak indult vagy a sérült részeket is. A tisztítás végezhető szárazon és vízzel is.

A válogatáskor az egyes növényeknél (pl. hüvelyesek, rizs) eltávolítjuk a szennyező, a használhatatlan anyagokat.

A hámozáskor egyes növények (pl. alma, körte, burgonya) héját távolítjuk el. Az emészthetetlen héjrészek eltávolításával azonban tápanyagokban gazdag szöveti részeket is elveszíthetünk. A gabonák őrlésekor, hántolásakor a héjban, illetve az alatta lévő rétegben lévő értékes anyagokat (pl. ásványi anyagokat, rostanyagokat, B-vitaminokat) is eltávolíthatunk. A gyümölcsök héjrésze alatt a C-vitamin tartalom többszöröse a gyümölcshúsban találhatóénak. Az emészthetetlen rostanyagok eltávolítása sem mindig kívánatos, mert ezek energiában szegény és a bélműködést serkentő anyagokat tartalmazhatnak.

Áztatáskor, mosáskor a szennyeződéseket távolítjuk el. E tevékenység közben az élelmiszerek jól átnedvesednek a vízzel, ami a mikroorganizmusok számára jó táptalajt jelenthet. Így a mosást lehetőleg mindig a feldolgozás előtt, minél gyorsabban végezzük el. A héjrészekkel, a kültakaróval rendelkező élelmiszerek esetében kisebb, a hámozott, aprított élelmiszereknél pedig jelentősebb tápanyagveszteséggel számolhatunk. Az aprított termékek ásványi anyag tartalmának nagy része - az aprítás mértékétől függően - az áztató, illetve a főzőlébe kerülhet.

Öblíteni általában a megtisztított élelmiszereket (pl. hüvelyeseket, burgonyát) szoktuk. Vízsugárral tisztítjuk a fejes salátát, a gyümölcsöket. Vízváltás esetén egyes élelmiszereket (pl. gomba, spenót, sóska) bő vízben addig mossuk és váltjuk a vizüket, amíg eltávolítjuk róluk a szennyező anyagokat.

Élelmiszerek darabolása, aprítása

Az élelmiszerek darabolása, aprítása táplálkozástani szempontból a könnyebb emészthetőséget, a tápanyagok jobb értékesítését eredményezheti. A felaprított élelmiszerekhez az emésztőnedvek nagyobb felületen férnek hozzá, ez különösen a nyersen fogyasztott élelmiszerekre érvényes. A darabolás mértékét az elkészítendő étel jellege határozza meg. Az utána általában következő mosáskor, áztatáskor a megnövekedett felületen nő a kilúgozódási veszteség. A felaprított élelmiszereknél lecsökkenhet a hőbehatás ideje és egyszerűbb lesz az adagolásuk is. Az aprításnak számos formája ismert. Az elkészítendő étel jellegének megfelelően - kisebb részekre daraboljuk, majd szeletekre vágjuk őket. A nyersanyagok felhasználása az elkészítendő ételek kalkulációjának (anyaghányad-nyilvántartásának) alapján történjen.

 

Vöröshagyma

- egészben (héj rajta) húsleves , erőleves (aranysárga szín)

- egészben (héj nélkül) pl.: párolt rizs

- karika (lyoni) lyoni módra >>jelentése => sült hagymával

- szelet v félfő (pirított máj, lecsó)

- cikk v velesült (Pékné módra)

- nagy kocka (raguk)

- finom (levesek főzelékek,- magyaros konyha – pörkölt)

 

 

 

 

 

 

Burgonya

- héjában főzve (sós burgonya)

- sütve :

karika – csipsz

hasáb – fritt (pommes frites)

kocka

– kicsi (leves, főzelék)

– nagy - köretnek (főzve/sós burgonya, vagy bő zsírban sütve

szalma

rácsos

dominó

kifúrt

- kicsi (mogyoró pommes noisettes)

- nagy (párizsi, (pommes Parisienne) burgonyakivájóval gömböket

 

7. Ön egy vendéglő konyha mészárosa. Nevezze meg a vágóállatokat, azok húsrészeinek előkészítését és azokat a munkavédelmi szabályokat, előírásokat, amelyeket az előkészítés folyamata során be kell tartani!

 

A húselőkészítés higiéniai vonatkozásai:

A nyers húsokat különösen szennyezett nyersanyagnak kell tekinteni.

Az előkészítési folyamatokat jellegüktől függően (tőkehús, baromfi, hal) időben vagy térben elkülönítetten kell végezni. A különböző állatok húsának előkészítése között biztosítani kell a berendezések, eszközök megfelelő hatásfokú tisztítását, fertőtlenítését. Állatok vágása, nyúzása, kopasztása, belezése a húselőkészítőben nem történhet, erre külön helyiség/hely kell. A húsok mechanikai tisztítása során el kell távolítani a látható szennyeződéseket (pl. véralvadék, stb.), roncsolt és fogyasztásra alkalmatlan egyéb részeket, valamint a csontszilánkokat.

A húsok mosása nem jelenthet áztatást. Hideg vizes mosás után a húsokat le kell csepegtetni és azonnal fel kell használni. A húsmosó medencét tilos más élelmiszer mosására használni.

Amennyiben a hús felületének törlése szükséges, célszerű egyszer használatos papírtörlőt alkalmazni.

Különböző húsfélék darálása között a darálót szét kell szedni, tisztítani, fertőtleníteni kell. A darált húst a darálás napján kell felhasználni, tárolása 0 - +2 oC között történjen. Ha ez a hőmérséklet nem biztosított vagy hőkezelés nélkül kerül fogyasztásra, a húst darálás után azonnal fel kell használni.

A hústőkét, vágódeszkákat a munka befejeztével meg kell tisztítani, zsíroldószeres forró vízzel lemosni, fertőtleníteni, majd öblíteni. A fából készült hústőkét a következő használatig vékony rétegben sóval kell beszórni.

 

Pácolás: A pácolás maximális időtartamát a termék receptúrájában, vagy anyaghányad nyilvántartásán kell meghatározni, és a HACCP veszélyelemzésben ki kell térni rá. A pácolás 0 - +5 °C-os hőmérsékleten történhet. A páclé teljesen lepje el a húsdarabokat. A pácolás ideje alatt a hús minőségét rendszeresen ellenőrizni, ha szükséges a páclevet cserélni kell. A páclé újabb pácolásra nem használható fel.

 

A hús az állatok emberi táplálkozásra alkalmas izomzata, tágabb értelemben a hús fogalmába tartoznak az izomzathoz kapcsolódó kötőszöveti részek, csontok, inak, erek, vér és zsír.

A vágóállatok fő csoportjai a következők: sertés, szarvasmarha, juh, baromfifélék.

A húsokból elkészült étel minőségét számos tényező befolyásolja: az állat életkora, takarmányozása, elkészítés módja, a hús kémiai összetétele, stb.

 

A vágóállatok húsrészei

Használhatóságuk szerint a sertéshúst három csoportra szokás osztani: szelethúsok, pecsenyehúsok kocsonyahúsok. A szelethúsok kiválóan alkalmasak frissensültek készítésére. Ide soroljuk a karajt, a tarját, továbbá a comb részei közül a felsált. A pecsenyehúsok pecsenyék és egybesültek alapanyagai. Ide tartoznak a comb részei (dió, fartő), valamint az oldalas és a dagadó. Kocsonyahúsok a fej, láb, csülök és farok. A legsoványabb húsrészek, a rövid- és hosszúkaraj, a szűzpecsenye és a comb részei (felsál, dió, rózsa). Ezekből készíthetünk szelethúsokat, frissen sütve és párolással, de egyben sülteknek is alkalmasak. A lapocka, a sovány csülökhús és az apróhús ragunak, tokánynak, rakott és töltött főzelékekhez különösen jól felhasználható. A zsírosabb húsrészek, a tarja, a dagadó és az oldalas.

A marhahúsok esetében: a pecsenyehúsok a szarvasmarha esetében a vesepecsenye (bélszín), a fehérpecsenye, a felsálok, a hátszín, a rostélyos. Szelethúsok azok az árufélék, melyek nyersen vagy főzve adagolásra, szeletelésre alkalmasak. Ide soroljuk a fartő részeit, továbbá a vastag lapockát és a stefániát. A leveshúsok húsleves készítéséhez kiválóak, bár rosszabbul szeletelhetők. Itt a puhaszegy, puhahátszín, csontos oldalas, a szegy részei említhetők. Gulyás- és pörkölthúsok: a nyak a lábszárhús, az oldallapocka, a medencehús.

Belsőségek (máj, vese, tüdő, szív) is felhasználásra kerülnek a húsfeldolgozás során. E termékcsoportnak magas a víztartalma, ezért belőlük előállított termékek eltarthatósági ideje korlátozott. A feldolgozása, elkészítése hasonló a húsokhoz. Részben ételeket (szalontüdő, rántott, pirított máj, májpástétom) és húsipari termékeket (májkrém) készítenek belőlük.

 

A húsrészek elsődleges műveletei: A nyúzáskor, a fejtéskor a vágóállatok, a vadak bőrét, a kibelezéskor az állatok hasi részén ejtett vágáson keresztül a belsőségeket távolítjuk el. A vágóállatokat a felhasználás előtt bontjuk, majd kicsontozzuk. A bontásra azért van szükség, mert általában a vágóállatok nagy tömegűek nehezen tárolhatók, illetve dolgozhatók fel. A csontozáskor a húsrészekből kivágjuk a csontokat,  ezáltal megkönnyítjük a szeletelést, az adagolást. A kicsontozott húsok ugyanis a hőbehatásokra az alakjukat jobban megtartják. Csontozási veszteségnek tekinthető a csontos tőkehús és az ételkészítésre felhasznált hús tömegkülönbsége. A lehártyázáskor a húsok felületéről lefejtjük a hártyarészeket, az inakat, a kötőszöveti részeket. Ezek a hőhatás következtében összeugranak és a húsok formáját kedvezőtlenül változtatják meg. A filézést a szárnyasoknál, a halaknál alkalmazzuk, mely során bizonyos csontrészeket (pl. mellcsont, gerinc) távolítunk el. A szálkátlanításkor a nagyobb szálkák eltávolításával a halhúsokat teszik könnyebben fogyaszthatóvá. A tisztítás célja az élelmiszerek megszabadítása a fogyasztásra alkalmatlan, emészthetetlen részektől (pl. szőr, toll, héj, bél), a szennyeződésektől (pl. por, idegen anyagok, mikroorganizmusok). Ekkor eltávolíthatjuk a romlásnak indult vagy a sérült részeket is. A tisztítás végezhető szárazon és vízzel is.

 

Másodlagos műveletek: A nyersanyagok tisztítását és az egyéb előkészítő műveleteket (pl. darálás, szeletelés, stb.) az erre a célra kijelölt előkészítő helyiségekben kell végezni. A nyers élelmiszerek tápanyagtartalmának csak egy része kerül ételek formájában a szervezetünkbe, a másik része az előkészítés során elvész. Az erősen sózott, pácolt, füstölt húsokat a felhasználás előtt áztatjuk, ennek időtartamát a sózás mértéke szabja meg. A gyorsfagyasztott termékeknél különösen nagy mértékű tápanyagveszteséget okozhat a sokáig tartó áztatás. Az aprításnak számos formája ismert. A nagyobb húsrészek nehezen kezelhetők, felpuhításuk sok időt igényel. Így általában - az elkészítendő étel jellegének megfelelően - kisebb részekre daraboljuk, majd szeletekre vágjuk őket. A húsok felvágását mindig a rostokkal párhuzamosan, a szeletelést pedig a rostokra merőleges irányba végezzük, mert a hús így puhább, omlósabb lesz. A megfelelő tömegű húsokat különböző vastagságúra kiverjük. Ezzel a hús rostjait részben összezúzzuk, így elkészítésük során puhábbak lesznek. A szelethúsok bevagdalása megakadályozza a sütés közbeni összeugrásukat.

 

Hőbehatások

Az ételkészítési eljárások zöménél hőbehatások történnek, melyek során a tápanyagok megőrzése szempontjából eltérő különbségek vannak. Az élelmiszerekben a hőközlés hatására különböző folyamatok játszódnak le. Ekkor megváltozik élvezeti értékük, általában javul emészthetőségük. A nyersanyagokban előforduló mikroorganizmusok is nagyrészt elpusztulnak. A hőkezelés szükséges időtartama élelmiszer-biztonsági szempontból alapvetően a hőkezelendő élelmiszerben lévő mikroorganizmusok számától függ. Nem szabad elfelejteni, hogy az élelmiszer belseje szinte sohasem lesz olyan hőmérsékletű, mint a külső rétege a hőkezelés folyamán. Az átlagosnál gyakrabban fordul elő elégtelen hőkezelés az angolosan elkészített termékeknél, a nagydarabban egyben sütött, a párolt, a főzött húsok, illetve a töltelékes termékek esetén.

 

A nyersanyagok felhasználása az elkészítendő ételek kalkulációjának (anyaghányad-nyilvántartásának) alapján történjen. Amennyiben a termék előállítását megszüntetik, az arról vezetett anyaghányad-nyilvántartást a megszüntetéstől számított egy évig meg kell őrizni.

 

8. Ön egy étterem szakácsa. Válassza ki a tálalásra, díszítésre vonatkozó szabályokat a levesek, meleg előételek és desszertek esetében, figyelembe véve az alapanyagok, készítmények ízét, színét, formáját, harmóniáját, tálalási hőfokát, a tálalóedényt és a mennyiséget!

 

Információtartalom vázlata

– A tálalás esztétikája, tisztasága

– Minőségi alapanyag és díszítőanyag kiválasztása

– A tálalásnál figyelembe kell venni az alapanyagok, készítmények ízét, színét, formáját, tálalási lehetőségét, harmóniáját

– Levesek tálalóedénye: csésze, levesestál, alátét

– Tálalási hőfok, mennyiség, levesbetét

– Előételek: tálalóedény, tálalási hőmérséklet, köret, mártás, díszítés

– Desszert: tálalóedény, tálalási hőmérséklet, öntet, díszítés

NEM ÉLELMISZER TÉTEL! ÉTELKÉSZÍTÉS TÉMAKÖR!

9. Ön egy étterem konyhafőnöke. Válassza ki a tálalásra, díszítésre vonatkozó szabályokat a hideg előételek, húsételek, halételek esetében. Vegye figyelembe az alapanyagok, készítmények ízét, színét, formáját, szerkezetét, harmóniáját, tálalási hőfokát, a tálalóedényt és a mennyiséget, valamint a hőkezelő műveletek utáni veszteségeket!

 

Információtartalom vázlata

– A tálalás tisztasága, esztétikája higiéniája

– A minőségi alapanyag kiválasztása (hús, köret, mártás)

– Húsételeknél, halételeknél a konyhatechnológiai műveletek szakszerű betartása, figyelembe véve a hús, hal szerkezetét a zsírtartalom és víztartalom alapján

– Halfőző edény használata

– Korszerű sütés alkalmazása (rostsütés, nyárssütés)

– A tálalóedény kiválasztása, tálalási hőmérséklet betartása

– Hús és köret aránya

– A hőkezelő műveletek utáni veszteség figyelembevétele

– Az ételek kalkuláció szerinti tálalása

NEM ÉLELMISZER TÉTEL! ÉTELKÉSZÍTÉS TÉMAKÖR!

10. Ön egy étterem konyhafőnöke. Dísztálat és hidegtálat rendel a vendég. Melyek azok a szakmai előírások, amelyeket be kell tartania az előkészítés, az elkészítés, a tálalás és a díszítés során?

 

Információtartalom vázlata

– A tálalás tisztasága, esztétikája higiéniája

– A legjobb minőségű alapanyag kiválasztása

– A táplálkozás-élettani értékek megóvása

– A hús és a köret aránya, összhangja

– A köret egyben díszítő anyag is legyen

– Megfelelő hűtés, egyenletes szeletelés, temperált aszpikkal való bevonás

– Előre meg kell tervezni

– Üveg vagy tükörtál alkalmazása

– Társas étkezésnél, ünnepi fogadásoknál, kiállításokon, büféasztalokon való ajánlás

– Egyszerű, ízléses, harmonikus díszítés

NEM ÉLELMISZER TÉTEL! ÉTELKÉSZÍTÉS TÉMAKÖR!

A 8.,9.,10. tételhez kapcsolódó higiéniai szabályok